Licensed to Hillsdale College      HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/8/2013 10:36 PM
                        HC vs TU vs AC Meet - 11/8/2013                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albion College-MI  'A'                                 NT    4:40.69  
     1) Burke, Jourden 18               2) Slocum, Kylene 18              
     3) Okorn, Julie 21                 4) Pawelec, Lauren 19             
       35.37  1:12.61    36.39  1:17.63    30.25  1:07.28    30.59  1:03.17
  2 Albion College-MI  'B'                                 NT    4:46.32  
     1) York, Katherine 18              2) Williams, Lindy 21             
     3) Van Raaphorst, Claire 21        4) Manthei, Nicole 18             
       39.20  1:18.99    37.39  1:19.52    29.76  1:03.43    31.09  1:04.38
  3 Tiffin University Swimming and  'A'               4:41.91    5:10.62  
     1) Twarek, Nicole 20               2) Ulbrecht, Melinda 19           
     3) Guballa, Kristen 19             4) Sprenger, Lauren 18            
       34.95  1:12.21    31.29  1:08.74    45.13  1:43.34    30.58  1:06.33
 -- Hillsdale College-MI  'A'                              NT   X4:10.32  
     1) Noll, Naofa R 19                2) Cruickshank, Cayley A 20       
     3) Rinaldi, Sarah E 19             4) Kurtz, Rachael A 20            
       30.88  1:04.00    31.96  1:09.12    28.24  1:00.80    26.02    56.40
 -- Hillsdale College-MI  'B'                              NT   X4:14.14  
     1) Smith, Kate R 21                2) Balog, Emily C 18              
     3) Wheeler, Jennifer A 19          4) Johnson, Alison M 21           
       30.78  1:04.04    32.42  1:09.90    28.95  1:02.05    27.43    58.15
 -- Albion College-MI  'C'                                 NT   X4:28.31  
     1) Dynes, Olivia 21                2) DeFeyter, Haley 19             
     3) Chesley, MacKenzie 20           4) Haadsma, Tess 21               
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albion College-MI  'A'                                 NT    3:49.53  
     1) Shinske, Charlie 18             2) Bosko, Derek 18                
     3) Boren, Josh 19                  4) Parsons, Tom 19                
       27.90    57.55    30.27  1:05.14    25.76    56.51    23.51    50.33
  2 Albion College-MI  'B'                                 NT    3:56.26  
     1) Bateman, Austin 21              2) Lefler, Landon                 
     3) Deppner, Nick 18                4) Bazzell, Loren 19              
       28.03    57.62    30.16  1:06.01    26.11    56.52    26.13    56.11
  3 Tiffin University Swimming and  'A'               3:37.11    4:57.88  
     1) Melville, Rasheed 17            2) Campbell, Matthew 19           
     3) Brutcher, Logan 18              4) Filka, Mitchell 18             
       38.63  1:21.64    35.21  1:17.96    26.98  1:01.33    35.29  1:16.95
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Zoe R            19 Hillsdale-MI              NT   10:58.05  
      30.14   32.62   33.45   34.17   33.49   33.45   33.64   33.86
      33.11   32.81   32.63   32.99   32.83   32.94   32.98   33.02
      32.79   32.56   33.05   31.52                                
  2 Rucinski, Jordan T        20 Hillsdale-MI              NT   11:02.56  
      29.11   31.94   32.37   33.08   32.76   33.11   33.35   33.22
      33.30   33.91   33.81   33.67   33.50   34.09   33.85   34.01
      33.90   33.58   33.54   32.46                                
  3 Twarek, Nicole            20 TU                  12:57.97   12:43.91  
      33.78   38.33   38.51   38.86   38.77   38.89   38.95   38.80
      39.05   38.48   38.64   38.65   38.38   38.73   38.35   38.34
      38.12   38.17   38.13   35.98                                
  4 Dynes, Olivia             21 Albion-MI                 NT   13:43.89  
      37.72   40.28   40.89   41.51   41.55   41.27   41.98   42.03
      41.89   41.87   42.09   41.46   41.56   41.97   41.91   41.52
      41.27   40.81   41.39   38.92                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Ty               20 TU                  10:29.98   10:33.19  
      28.28   31.32   32.32   32.52   32.14   30.01   30.45   30.88
      30.75   31.51   31.61   31.85   31.83   32.61   32.40   31.67
      32.75   33.42   32.86   32.01                                
  2 Melpolder, Brad           21 Albion-MI                 NT   10:34.96  
      27.82   31.48   32.46   32.35   32.23   31.36   31.05   31.37
      32.37   32.50   32.82   32.42   32.24   32.34   32.37   32.16
      32.47   31.93   31.29   29.93                                
  3 Brutcher, Logan           18 TU                        NT   11:34.16  
      28.95   32.54   34.67   34.66   35.12   35.00   35.28   35.25
      35.00   35.15   35.74   35.76   35.32   35.16   35.68   35.54
      35.51   35.81   35.40   32.62                                
  4 Collins, Brad             22 Albion-MI                 NT   11:39.49  
      30.27   33.51   34.76   35.54   35.38   35.23   35.51   35.53
      35.54   35.50   35.94   36.00   35.58   35.64   35.73   35.69
      35.08   34.95   34.89   33.22                                
  5 Pearce, Sean              18 Albion-MI           11:34.39   11:49.91  
      29.74   32.80   34.67   34.71   34.48   34.65   34.53   34.82
      34.81   34.78   35.57   35.53   35.64   35.85   37.32   37.78
      38.24   38.02   38.27   37.70                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurtz, Rachael A          20 Hillsdale-MI              NT    1:59.73  
      26.42   29.94   31.45   31.92                                
  2 Okorn, Julie              21 Albion-MI            2:04.91    2:02.63  
      59.22 1:13.63   21.82                                        
  3 Wheeler, Jennifer A       19 Hillsdale-MI              NT    2:02.92  
      29.69   31.06   31.34   30.83                                
  4 Burke, Jourden            18 Albion-MI            2:05.72    2:07.87  
      29.85   32.37   32.89   32.76                                
  5 DeFeyter, Haley           19 Albion-MI                 NT    2:09.54  
      30.61   33.08   33.18   32.67                                
  6 Haadsma, Tess             21 Albion-MI                 NT   x2:14.90  
      31.98   34.21   34.72   33.99                                
  7 Smith, Mikalah J          18 Hillsdale-MI              NT    2:17.11  
      31.73   34.55   35.76   35.07                                
  8 Sprenger, Lauren          18 TU                        NT    2:34.08  
      33.26   39.18   41.33   40.31                                
  9 Hill, Brooke              18 TU                        NT    2:44.11  
      34.65   41.07   44.20   44.19                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zanardo Bortolato, Ygor   18 TU                   1:50.08    1:47.10  
      52.27                   27.16                                
  2 Fiorillo, Brian           21 Albion-MI                 NT    1:48.06  
      24.42   27.45   28.21   27.98                                
  3 Hooper, Matt              18 Albion-MI                 NT    1:50.68  
      24.85   27.64   28.65   29.54                                
  4 Parsons, Tom              19 Albion-MI                 NT    1:53.38  
      26.17   29.09   29.50   28.62                                
  5 Campbell, Matthew         19 TU                        NT    2:12.22  
      26.85   32.57   35.99   36.81                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Alissa C           20 Hillsdale-MI              NT      25.93  
  2 Johnson, Hayley C         21 Hillsdale-MI              NT      25.95  
  3 Smith, Megan E            21 Hillsdale-MI              NT      26.41  
  4 Wilburn, Alli             21 Albion-MI              26.59      27.09  
  4 Pawelec, Lauren           19 Albion-MI                 NT      27.09  
  6 Birrer, Molly E           22 Hillsdale-MI              NT     x27.10  
  7 Blank, Molly              18 Albion-MI              26.92      27.23  
  8 Sowell, Whitley G         18 Hillsdale-MI              NT     x28.18  
  9 Borland, Colleen          20 TU                     29.23      29.11  
 10 Wittkowski, Claire        19 Albion-MI                 NT     x29.58  
 11 Guballa, Kristen          19 TU                        NT      35.93  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Isschot, Pedro        23 TU                     22.68      21.99  
  2 Bosko, Derek              18 Albion-MI              22.38      22.29  
  3 Deppner, Nick             18 Albion-MI                 NT      23.40  
  4 Bosworth, Garret          20 Albion-MI                 NT      23.46  
  5 Lefler, Landon               Albion-MI                 NT     x24.61  
  6 Cover, Mark               18 TU                        NT      33.65  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balog, Emily C            18 Hillsdale-MI              NT    2:15.93  
      28.76   38.69   37.49   30.99                                
  2 Hargrove, Anna            19 Albion-MI                 NT    2:18.27  
      30.29   34.92   41.82   31.24                                
  3 Leitner, Hannah N         19 Hillsdale-MI              NT    2:21.08  
      29.17   36.42   42.14   33.35                                
  4 Cook, Lauren              18 Albion-MI                 NT    2:21.17  
      31.41   35.65   42.44   31.67                                
  5 Bass, Mae J               19 Hillsdale-MI              NT    2:26.24  
      31.29   38.37   41.53   35.05                                
  6 Chesley, MacKenzie        20 Albion-MI            2:32.75    2:26.70  
      32.08   38.40   43.24   32.98                                
  7 Slocum, Kylene            18 Albion-MI            2:26.05   x2:26.79  
      32.76   39.17   41.38   33.48                                
  8 Ulbrecht, Melinda         19 TU                   2:32.95    2:35.75  
      34.62   43.02 1:18.11                                        
  9 Dickhudt, Kenzi T         18 Hillsdale-MI              NT   x2:41.39  
      34.17   41.88   46.76   38.58                                
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, AJ               18 Albion-MI                 NT    4:17.76  
      28.05   31.79   33.96   33.29   34.60   36.41   29.99   29.67
  2 Collins, Ty               20 TU                        NT    4:20.62  
      26.41   31.32   33.08   32.38   37.70   38.29   30.98   30.46
  3 Blair, Blake              19 Albion-MI                 NT    4:47.60  
      29.78   34.32   36.67   35.32   43.29   43.31   33.32   31.59
 -- Boren, Josh               19 Albion-MI                 NT         DQ  
      28.15   32.59   37.81   37.28   42.80   42.15   33.20   32.75
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Julia            18 Albion-MI             143.81     148.25  
  2 Hill, Brooke              18 TU                     93.10      78.75  
  3 Borland, Colleen          20 TU                     85.35      69.85  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crinion, Mike             19 Albion-MI             113.25     138.15  
  2 Cover, Mark               18 TU                    140.65     137.50  
  3 Filka, Mitchell           18 TU                    131.80     137.35  
  4 Weaver, Alexander         21 TU                    135.35     125.55  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Jennifer A       19 Hillsdale-MI              NT    2:14.93  
      31.16   33.76   34.33   35.68                                
  2 Leitner, Hannah N         19 Hillsdale-MI              NT    2:20.12  
      30.58   34.80   36.81   37.93                                
  3 Williams, Lindy           21 Albion-MI            2:33.87    2:28.81  
      32.65   37.86   38.86   39.44                                
  4 Van Raaphorst, Claire     21 Albion-MI            2:33.97    2:31.72  
      31.50   36.72   41.30   42.20                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doss, Kyle                19 TU                        NT    1:57.71  
      25.16   29.36   30.50   32.69                                
  2 Mattson, AJ               18 Albion-MI                 NT    2:07.41  
      28.74   32.45   33.40   32.82                                
  3 DuChene, Justin           19 Albion-MI            2:23.00    2:22.76  
      29.49   34.49   37.59   41.19                                
  4 Brutcher, Logan           18 TU                        NT    2:32.55  
      28.51   34.57   39.73   49.74                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Ali K              19 Hillsdale-MI              NT      56.26  
      26.90   29.36                                                
  2 Johnson, Hayley C         21 Hillsdale-MI              NT      56.74  
      27.00   29.74                                                
  3 Okorn, Julie              21 Albion-MI                 NT      56.76  
      27.35   29.41                                                
  4 Smith, Megan E            21 Hillsdale-MI              NT      57.79  
      27.35   30.44                                                
  5 Johnson, Alison M         21 Hillsdale-MI              NT     x57.83  
      27.64   30.19                                                
  6 Wilburn, Alli             21 Albion-MI            1:00.46    1:00.20  
      27.58   32.62                                                
  7 Sowell, Whitley G         18 Hillsdale-MI              NT   x1:00.57  
      28.64   31.93                                                
  8 Blank, Molly              18 Albion-MI            1:01.34    1:00.70  
      27.59   33.11                                                
  9 Chesley, MacKenzie        20 Albion-MI                 NT   x1:01.29  
      29.24   32.05                                                
 10 Borland, Colleen          20 TU                        NT    1:06.36  
      31.04   35.32                                                
 11 Sprenger, Lauren          18 TU                        NT    1:09.59  
      32.50   37.09                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiorillo, Brian           21 Albion-MI              48.44      47.99  
      22.87   25.12                                                
  2 Van Isschot, Pedro        23 TU                     48.76      48.02  
      22.97   25.05                                                
  3 Deppner, Nick             18 Albion-MI                 NT      52.29  
      25.03   27.26                                                
  4 Pearce, Sean              18 Albion-MI                 NT      55.52  
      25.84   29.68                                                
  5 Melville, Rasheed         17 TU                        NT    1:10.68  
      30.78   39.90                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hargrove, Anna            19 Albion-MI            2:16.02    2:14.21  
      32.20   33.50   34.46   34.05                                
  2 Smith, Kate R             21 Hillsdale-MI              NT    2:18.85  
      31.90   34.34   36.05   36.56                                
  3 Burke, Jourden            18 Albion-MI            2:18.97    2:19.69  
      33.81   36.13   35.34   34.41                                
  4 Powrie, Kylie M           18 Hillsdale-MI              NT    2:20.96  
      32.95   35.73   36.70   35.58                                
  5 York, Katherine           18 Albion-MI            2:35.84    2:34.96  
      35.64   39.19   40.68   39.45                                
  6 Dynes, Olivia             21 Albion-MI            2:40.23   x2:44.28  
      39.51   41.90   41.75   41.12                                
  7 Guballa, Kristen          19 TU                        NT    3:19.61  
      45.55   50.68   53.09   50.29                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doss, Kyle                19 TU                        NT    2:06.11  
      28.68   31.58   33.47   32.38                                
  2 Blair, Blake              19 Albion-MI                 NT    2:09.71  
      30.89   33.34   33.27   32.21                                
  3 Bateman, Austin           21 Albion-MI                 NT    2:13.23  
      31.03   34.08   34.71   33.41                                
  4 Bazzell, Loren            19 Albion-MI            2:25.52    2:28.43  
      34.84   37.95   38.75   36.89                                
  5 Melville, Rasheed         17 TU                        NT    3:07.68  
      42.42   47.85   49.37   48.04                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shallman, Emily M         18 Hillsdale-MI              NT    5:24.72  
      28.79   31.57   32.78   33.27   33.50   33.44   33.51   33.38
      32.85   31.63                                                
  2 Noll, Naofa R             19 Hillsdale-MI              NT    5:30.04  
      29.29   33.31   34.11   33.90   33.63   33.90   32.10   33.89
      33.24   32.67                                                
  3 Steavenson, Laura         20 Albion-MI                 NT    5:33.90  
      30.17   33.82   34.14   33.47   33.97   34.29   34.10   33.97
      33.71   32.26                                                
  4 Cook, Lauren              18 Albion-MI                 NT    5:40.24  
      29.57   33.48   34.66   34.72   34.65   34.60   34.45   34.98
      34.91   34.22                                                
  5 Birrer, Molly E           22 Hillsdale-MI              NT    5:51.31  
      30.30   34.80   36.19   36.28   35.64   35.75   36.26   35.98
      35.71   34.40                                                
  6 Wittkowski, Claire        19 Albion-MI                 NT    5:56.03  
      32.97   35.96   36.20   36.79   36.57   36.60   36.08   35.76
      35.21   33.89                                                
  7 Haadsma, Tess             21 Albion-MI            5:58.17   x5:56.67  
      33.18   35.46   36.00   36.34   36.30   36.64   36.22   36.14
      35.50   34.89                                                
  8 Smith, Mikalah J          18 Hillsdale-MI              NT   x6:00.91  
      32.04   35.62   36.58   36.08   36.28   36.55   36.71   36.93
      37.13   36.99                                                
  9 Twarek, Nicole            20 TU                        NT    6:11.19  
      33.07   37.24   38.15   37.99   37.86   37.84   37.76   38.07
      38.06   35.15                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zanardo Bortolato, Ygor   18 TU                        NT    4:58.77  
      27.02   30.04   30.20   30.38   31.19   31.24   30.62   30.38
      29.47   28.23                                                
  2 Hooper, Matt              18 Albion-MI                 NT    5:00.61  
      26.88   29.11   30.47   30.87   31.23   30.99   31.00   30.25
      30.56   29.25                                                
  3 Shinske, Charlie          18 Albion-MI                 NT    5:22.41  
      26.73   30.88   32.07   32.54   32.52   33.02   33.87   34.11
      33.97   32.70                                                
  4 Schmidt, William          21 Albion-MI                 NT    5:39.05  
      28.04   32.15   33.47   34.37   35.21   34.84   35.23   35.28
      35.41   35.05                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Julia            18 Albion-MI             145.50     125.10  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crinion, Mike             19 Albion-MI             126.90     156.40  
  2 Weaver, Alexander         21 TU                    157.25     155.35  
  3 Cover, Mark               18 TU                    155.95     139.25  
  4 Filka, Mitchell           18 TU                    121.20     118.80  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Ali K              19 Hillsdale-MI              NT    2:33.23  
      34.29   38.10   40.03   40.81                                
  2 Ulbrecht, Melinda         19 TU                        NT    2:39.43  
      33.76   39.74   42.87   43.06                                
  3 Slocum, Kylene            18 Albion-MI            2:44.68    2:43.54  
      35.36   41.81   43.24   43.13                                
  4 Wittkowski, Claire        19 Albion-MI            2:45.16    2:47.71  
      37.34   41.86   44.00   44.51                                
  5 Manthei, Nicole           18 Albion-MI            2:47.88    2:48.09  
      37.52   42.36   43.96   44.25                                
  6 Haadsma, Tess             21 Albion-MI                 NT   x2:57.73  
      40.09   45.02   46.22   46.40                                
 -- Dickhudt, Kenzi T         18 Hillsdale-MI              NT         DQ  
      40.97   44.43   46.86   45.78                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DuChene, Justin           19 Albion-MI                 NT    2:39.13  
      35.39   40.50   41.30   41.94                                
  2 Collins, Brad             22 Albion-MI            2:43.15    2:42.61  
      34.57   41.36   43.92   42.76                                
  3 Campbell, Matthew         19 TU                        NT    2:48.16  
      34.79   41.81   45.30   46.26                                
  4 Pearce, Sean              18 Albion-MI                 NT    2:55.34  
      39.37   43.50   45.44   47.03                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albion College-MI  'A'                            3:53.03    3:48.97  
     1) Cook, Lauren 18                 2) Pawelec, Lauren 19             
     3) Hargrove, Anna 19               4) Steavenson, Laura 20           
       27.32    57.34    27.99    59.12    26.14    54.44    27.65    58.07
  2 Albion College-MI  'B'                                 NT    4:03.38  
     1) Williams, Lindy 21              2) Wilburn, Alli 21               
     3) Van Raaphorst, Claire 21        4) Blank, Molly 18                
       29.57  1:01.38    27.43    59.97    28.71  1:01.39    27.55  1:00.64
 -- Hillsdale College-MI  'A'                              NT   X3:45.01  
     1) Johnson, Hayley C 21            2) Shallman, Emily M 18           
     3) Rucinski, Jordan T 20           4) Kurtz, Rachael A 20            
       27.16    57.48    27.18    57.15    26.68    55.81    25.17    54.57
 -- Hillsdale College-MI  'B'                              NT   X3:50.44  
     1) Noll, Naofa R 19                2) Jones, Alissa C 20             
     3) Powrie, Kylie M 18              4) Balog, Emily C 18              
       27.43    57.54    28.01    59.33    26.33    55.62    27.40    57.95
 -- Hillsdale College-MI  'C'                              NT   X3:53.09  
     1) Birrer, Molly E 22              2) Leitner, Hannah N 19           
     3) Hopkins, Zoe R 19               4) Smith, Kate R 21               
       28.23    59.51    27.88    58.07    27.35    57.04    27.20    58.47
 -- Hillsdale College-MI  'D'                              NT   X4:14.47  
     1) Sowell, Whitley G 18            2) Bass, Mae J 19                 
     3) Smith, Mikalah J 18             4) Dickhudt, Kenzi T 18           
       28.70  1:00.35    28.60  1:00.51    31.25  1:06.90    31.42  1:06.71
 -- Albion College-MI  'C'                                 NT   X4:21.69  
     1) DeFeyter, Haley 19              2) Wittkowski, Claire 19          
     3) Manthei, Nicole 18              4) York, Katherine 18             
       29.42  1:00.86    31.64  1:08.00    31.14  1:03.64    32.41  1:09.19
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albion College-MI  'A'                            3:16.67    3:14.59  
     1) Bosko, Derek 18                 2) Bateman, Austin 21             
     3) Fiorillo, Brian 21              4) Melpolder, Brad 21             
       23.13    49.08    23.39    49.31    22.31    47.52    23.10    48.68
  2 Tiffin University Swimming and  'A'               3:17.18    3:15.91  
     1) Van Isschot, Pedro 23           2) Collins, Ty 20                 
     3) Doss, Kyle 19                   4) Zanardo Bortolato, Ygor 18     
       23.22    48.33    23.93    50.42    22.35    48.25    23.32    48.91
  3 Albion College-MI  'B'                                 NT    3:29.32  
     1) Parsons, Tom 19                 2) Hooper, Matt 18                
     3) Boren, Josh 19                  4) Blair, Blake 19                
       24.32    50.98    24.10    51.21    25.12    53.33    25.48    53.80
  4 Albion College-MI  'C'                                 NT    3:35.39  
     1) Shinske, Charlie 18             2) Bazzell, Loren 19              
     3) Mattson, AJ 18                  4) Pearce, Sean 18                
       25.26    53.00    25.72    55.46    24.21    50.87    26.12    56.06
 -- Albion College-MI  'D'                                 NT   X3:35.88  
     1) Deppner, Nick 18                2) Lefler, Landon                 
     3) Bosworth, Garret 20             4) Schmidt, William 21            
       24.94    52.40    25.74    54.74    24.13    51.29    27.04    57.45